27-01-2019 21:36 13

Google Analytics Kullanımı ve Faydaları

Google Analytics Kullanımı ve Faydaları

Google Analytics için Google’ın bize sunmuş olduğu en faydalı bir araç - raporlama sistemi diyebiliriz. Google Analytics sayesinde internet sitemize giren kullanıcılarımızı tanıyıp, ona göre hareket edebiliyoruz. Google Analytics bize sadece sitemize gelen potansiyel müşterilemizin sadece ziyaretlerini değil daha detaylı bilgiler sunarak yeni müşterilerimize nasıl ulaşacağımız konusunda da büyük destek olmaktadır. Temel olarak sıralayacak olursak


  *  Siteniz hangi sıkılıkta ziyaret ediliyor?
  *  Kullanıcı hangi linkler üzerinden sitenize geliyor?
  *  Kullanıcılarınızın lokasyonu neresi?
  *  Sitenizde hangi sayfalarınız daha fazla tıklama alıyor?
  *  Sitenizde hangi sayfada daha fazla vakit geçiriliyor?
  *  Sitede kullanıcının ortalama geçirdiği süre ne kadar?
  *  Sitenizde kullanıcı neler yapmış, ürün almış mı hangi ürünü almış fiyatı ne kadar?
  *  Kullanıcı cep telefonu ile mi girmiş yoksa  masaüstü bilgisayardan mı?

Google Analytics raporlamalarında temel olarak 3 raporlama çok önemlidir. Bunlar sıra ile;

1-) Yeni ziyaret yüzdesi;
Bu raporlamada Google Analytics bize daha önceki ziyaret eden müşterilere oranla yeni gelen müşterilerimizi gösterir. Ayrıca yeni gelen ziyaretçinin cep telefonu ile mi yoksa masaüstü bilgisayar ile mi geldiği ve hangi kelime ile geldiğini de gösterir. Ayrıca hangi sosyal medyadan geldiği ve hangi sıklıkta sitenizi ziyaret ettiği bilgisini de verir.

2-) Ziyaretcinin sitede kaldığı süre;
Bu süre siteniz ve potansiyel müşterileriniz için çok önemlidir. Ziyaretçinin yanlışlıkla mı geldiği yoksa sitenizdeki ürünleri incelemek için mi geldiğini gösterir. Ayrıca detaylı raporlamalarda hangi sayfanızda yada ürününüzde ne kadar kaldığını gösterir. Bu da ne kadar ziyaretçinin hangi ürününüz ile ne kadar ilgilendiğini gösterir. Böylece o ürünü daha ön plana taşıyarak Google Arama motorlarının daha çok indekslemesini sağlatabilir ve yeni potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

3-) Hemen çıkma oranı;
Bu analizde hangi ürününüzün hangi kelimede arama sonuçlarında daha yukarı sonuçlarda çıktığı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitenize ürün detaylarına ekleyeceğiniz keywords (anahtar kelimeler) daha dikkatle seçilebilir ve daha yüksek oranlar elde edebilirsiniz.

Google Analytics ile Google Arama motoruna vermiş olduğunuz ürün reklamları yada eticaret sitenizin reklamlarının raporlarını ve analizlerini de görebilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerin hangi şehir, hangi ülkeden girdiğini de görebilirsiniz. Kelime raporlama sayesinde E-Ticaret Sitenizin hangi kelimelerde google arama sonuçlarında göründüğünü, kaçıncı sayfasında göründüğünü ve tıklama sayısını da görebilirsiniz.

Web Siteniz sizin için Google Analytics Hesabınızı yönetiyor ve anlayabileceğiniz şekilde bir raporlama sunuyor size.