27-06-2018 10:33 13

E-TİCARET NEDİR?


      E-Ticarettin Faydaları
      E– Ticaretin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle online satış sitesi olmayan bir işletme ile e-ticaret sitesi olan bir işletme karşılaştırıldığında ortaya çıkan farklılıkların olduğunu göz önüne alırsak şu maddeler altında toplamamız mümkün olacaktır.
      1. Türkiye’nin 81 İline Satış İmkanı
      Bilindiği üzere, milyonlarca internet kullanıcısı bulunmakta ve her geçen gün internet üzerinden yapılan alışveriş sayısı artmaktadır. E-ticaret sitesi olmayan işletmeler sadece bulundukları bölgedeki mağazalarında satış yapıyorken, e-ticaret sitesi olan işletmeler ise tüm Türkiye’deki illere kolaylıkla ulaşarak satış yapmaktadır. Hatta gelişen teknolojiyle birlikte yurt dışına dahi satış  yapma olanağı bulunmaktadır. Bir mağazanın online satış sitesinin olmasının en büyük avantajlarından biride budur.
        2. Daha Fazla Potansiyel Müşteri
        Mağazanızda ulaşabileceğiniz potansiyel müşteri sayısı belirlidir. Ancak sanal mağazanızın  yapmış olduğunuz profesyonel reklam çalışmalarınızla sadece bir gün içerisinde dahi milyonlara çok rahat hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz.
        3. E-ticaret Sitelerinden Alışveriş Yapan Kullanıcı Sayısının Artması
        Ödeme kolaylıklarının sunulması, kargo gönderim sürelerinin bir iş gününe kadar düşmesi, kapıda ödeme imkanı, ürünü iade edebilme hakkı ve sunulan indirimler sayesinde e-ticaretin her geçen gün kullanım sayısının artmasına neden olmaktadır. İnternetten alışveriş yapma alışkanlıklarının artması, sanal mağazası olan işletmelerin direk olarak finansal akışını olumlu yönde etkilemektedir.
        4. Mağazanız 7/24 Açık
           E-ticaret siteniz olduğu takdirde Türkiye’nin 81 iline 7/24 satış yapabilirsiniz. Mağazanızı belirli saatler arasında açık tutabileceğinizden sadece o saatler arasında mağazanızı ziyaret eden müşterilerinize satış yapabilirsiniz. Ancak sanal mağazanız yani e-ticaret siteniz olduğunda günün 24 saati ürün satışı yapma fırsatınız vardır.
         5. Giderlerin Az Olması
         Fiziksel mağazanızda depolama, eleman giderleri, mağaza kirası, faturalar ve bir çok gider ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak e-ticaret sitesi açtığınızda yapmanız gereken harcama belirlidir. Yani gelir ve giderlerinizi minimum düzeye düşürerek kar elde etmenize olanak sağlamaktadır.
        6. Dilerseniz Ürün Depolamazsınız
         E-ticaret sitesi kurarak online satış yapmanın bir diğer avantajı ise stok tutmadan online satış yapabilmenizdir. Tedarikçi firmanızla anlaşarak sistem üzerinden stoklarınız tutulur size de yorulmadan ürün bilgisi detayı gelir.
        7. Zamandan Kazanç Sağlaması
         E-ticaret sitesi sayesinde fiziksel bir mağazaya giderek zaman kaybetmez anında istediğiniz ürüne görüp sipariş vererek alabilirsiniz. Buda hem müşterilere hem de işletmecilere büyük bir kar sağlamaktadır.